Yüzde Mantar, Cildimiz vücudumuzda estetik anlamda çok önemlidir ve çok önemli fonksiyonları bulunmaktadır. Aynı zamanda dış etkenlere en açık olan organımız olduğu için enfeksiyonlara ve rahatsızlıklara karşı açıktır. Yüz gibi en çok göz önünde olan ve fiziksel durumu en çok yansıtan bölgede meydana gelen cilt rahatsızlıkları sıkıntı verici, ileri derecede leke oluşumuna neden olan mantarların oluşması kişi psikolojisini yıpratacak durumlara yol açabilir. Sık rastlanan cilt rahatsızlığından biri olan ve sık görülen yüz mantarı da bu durumların ilk sıralarında yer almaktadır. Bu makalede yüzde mantar oluşmasının sebepleri ve yüz mantarı için başvurulan tedavi yöntemleri ile ilgili bazı bilgiler bulabilirsiniz.

Nasıl Anlaşılır?

Yüz mantarı kırmızı ve kuru lekeler halinde kendini belli eder. Bazı kişilerde yüz mantarı irinli sivilce görünümünde ya da çıban olarak meydana gelmektedir.İçi iltihap dolu olan bu keseciklere dokunmak acıya neden olur ve bu iltihabın dışarıya taşmasıyla mantar daha geniş bölgelere yayılabilir.Bu mantarların çevresi kırmızı renktedir. İltihaplı keseciklerin çevresinde lezyonlar görülebilir. Yüz mantarında kaşıntı da sık görülen bir durumdur.

Yüz Mantarı İçin Tedavi Yöntemleri

Yüz mantarı fiziksel görünümün merkezinde meydana gelene bir rahatsızlık olduğu için tedavisinin kişinin kendi kendisine yapması geri dönülemeyecek cilt sorunlarına neden olabileceği için kesinlikle tavsiye edilmez. Doktor tavsiyesi ile kullanılacak kremler dışında yüz mantarının tekrar oluşmasını engellemek, daha hızlı iyileşmesini sağlamak ve korunmak için yapabilecek bazı şeyler vardır. Öncelikle yüzde mantar oluşan bölgeyi kesinlikle kaşımamalı ve elleri bu yaralarla temas ettirmemelisiniz. Bu bölgeyi kuru tutmalı ve kozmetik içeren ürünleri sürmemelisiniz. Yüz mantarından şikayetçi iseniz tedavisi için mutlaka bir cilt doktoruna danışmalısınız. Yüz mantarının tedavisinde genellikle mantar önleyici kremler tavsiye edilir. Bazı yüz mantarı tipleri bu tür kremlere karşı dirençli olduğundan doktor mantar türüne göre hastaya krem verecektir.

Doktora bu bölgenin hijyeni için kullanabileceğiniz mantar önleyici kremleri sorabilirsiniz. Kullandığınız nevresim takımlarını özellikle de yastık kılıflarını sık sık yıkamanız, mantarlı bölgeyi kurularken temiz havlu kullanmanız ve havlunuzu başkalarıyla ortak kullanmamanız, güneş ışınlarından kaçınmanız tavsiye edilir. Yüz mantarı ve diğer mantar türlerinde anında etki gösteren ve kesin bir tedavi yöntemi bulunmasa da genel anlamda hijyene özen göstermek mantara yakalanma riskini önemli derecede azaltmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir